Counry Yearbook

Government

Press Enter to show all options, press Tab go to next option
Print

NATIONAL GOVERNMENT
Donald Trump President
Mike Pence Vice President
Michael R. Pompeo Secretary of State
Steven Mnuchin Secretary of the Treasury
Patrick M. Shanahan (Acting) Secretary of Defense
William P. Barr Attorney General
TBD Secretary of Homeland Security
Mick Mulvaney (Acting) Chief of Staff
David J. Shulkin   Secretary of Veterans Affairs 
STATE GOVERNMENT
J.B. Pritzker Governor
Juliana Stratton Lieutenant Governor
Jesse White Secretary of State
Susana Mendoza Comptroller
Michael Frerichs Treasurer
Kwame Raoul Attorney General
Carmen I. Ayala Supt. of Education
6th congressional district
SEAN CASTEN
429 Cannon House Ofc Bldg
Washington D.C. 20515
Telephone: 202-225-4561
Fax: 202-225-1166

2700 International Dr. Suite 304

West Chicago IL  60185

Telephone: 630-520-9450
           
14th congressional district
LAUREN UNDERWOOD
1118 Longworth HOB
Washington D.C. 20515
Telephone: 202-225-2976

490 East Roosevelt Road

West Chicago IL  60185

Telephone: 630-549-2190

6TH CONGRESSIONAL DISTRICT
All of Algonquin Township, precincts 1 - 68

14TH CONGRESSIONAL DISTRICT
All of McHenry County with the exception of Algonquin Township

Congressional District Map - Click the blue link on left to view map!

U.S. Senators - Illinois
RICHARD J. DURBIN www.durbin.senate.gov
711 Hart Senate Ofc Bldg
Washington D.C. 20510
Telephone: 202-224-2152
Fax: 202-228-0400
525 S. 8th St.
Springfield, IL 62703
Telephone: 217-492-4062
Fax: 217-492-4382
230 S. Dearborn, Ste 3892
Chicago, IL 60604
Telephone: 312-353-4952
           


TAMMY DUCKWORTH www.duckworth.senate.gov
524 Hart Senate Ofc Bldg
Washington DC 20510
Telephone: 202-224-2854
Fax: 202-228-4611
 Kluczynski Federal Bldg
230 S. Dearborn, Ste 3900
Chicago, IL 60604          
Telephone: 312-886-3506
Fax: 312-886-2117
STATE SENATOR 26TH DISTRICT
DAN McCONCHIE senatormcconchie.com           

325 N Rand Rd. Ste B
P.O. Box 243

Lake Zurich IL  60047

Telephone:  224-662-4544
           
309H Capitol Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-8010
           
STATE SENATOR 32ND DISTRICT
CRAIG WILCOX senatorwilcox.com  
5400 W. Elm St., Ste 103
McHenry IL 60050
Telephone: 815-455-6330
Fax: 815-679-6756
105D Statehouse
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-8000
Fax: 217-782-7818
STATE SENATOR 33RD DISTRICT
DONALD P. DeWITTE senatordewitte.com  

641 S. 8th St.
West Dundee, IL 60118

Telephone: 847-214-8245

105B Capitol Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1977

26TH LEGISLATIVE DISTRICT

Nunda Precincts 1, pt of 2, 4, 7, 9, pt of 12, pt of 14, pt of 22, 23, 25, 26, and 28; Algonquin Precincts 1, pt of 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, pt of 10, 12, 14, pt of 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 29, 30, 31, 32, 33, 34, pt of 35, 39, 40, 41, pt of 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 55, 56, 59, 60, pt of 61, 64, 65, and 67.

32ND LEGISLATIVE DISTRICT
Riley Twp, Marengo Twp, Dunham Twp, Chemung Twp, Alden Twp, Hartland Twp, Seneca Twp, Coral Twp, Dorr Twp, Greenwood Twp, Hebron Twp, Richmond Twp, Burton Twp, McHenry Twp and Nunda Precincts pt of 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11, pt of 12, 13, pt of 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, pt of 22, 24, 27, and 29; Algonquin Precincts pt of 2, 7, pt of 10, and 19.

33RD LEGISLATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 1, 4, 6, pt of 7, 8, 9, 10, pt of 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, and 31; Algonquin Precincts 11,13, pt of 15, 24, 25, 26, 27, 28, pt of 35, 36, 37, 38, 42, pt of 43, 51, 52, 53, 54, 57, 58, pt of 61, 62, 63, 66, and 68.

Legislative District Map - Click the blue link on the left to view Map!

STATE REPRESENTATIVE 52ND DISTRICT
DAVID McSWEENEY mcsweeney@ilhousegop.org 
105 E. Main St.
Cary IL 60013
Telephone: 847-516-0052
Fax: 847-516-8164
226-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1517
STATE REPRESENTATIVE 63RD DISTRICT
STEVEN REICK
1072 Lake Ave
Woodstock, IL 60098
Telephone: 815-880-5340
           
225-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1717
           
STATE REPRESENTATIVE 64TH DISTRICT
TOM WEBER weber@ilhousegop.org
74 E Grand Ave.
 Fox Lake IL 60020
Telephone: 847-629-5439
232-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-1664
           
STATE REPRESENTATIVE 65TH DISTRICT
DAN UGASTE ugaste@ilhousegop.org
2325 Dean St. Suite 800
St. Charles, IL 60175
Telephone: 630-797-5530
           
230-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-5457 
STATE REPRESENTATIVE 66TH DISTRICT
ALLEN SKILLICORN repskillicorn.com
1500 Carlemont Ste. D
Crystal Lake IL 60014
Telephone: 815-893-4884
Fax: 815-893-4223
234-N Stratton Ofc Bldg
Springfield, IL 62706
Telephone: 217-782-0432
Fax: 217-782-1275

52ND REPRESENTATIVE DISTRICT
Nunda Precincts 1, pt of 2, 4, 7, 9, pt of 12, pt of 14, pt of 22, 23, 25, 26, and 28; and Algonquin Precincts 1, pt of 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, pt of 10, 12, 14, pt of 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 29, 30, 31, 32, 33, 34, pt of 35, 39, 40, 41, pt of 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 55, 56, 59, 60, pt of 61, 64, 65 and 67.

63RD REPRESENTATIVE DISTRICT
Riley Township, Marengo Township, Dunham Township, Chemung Township, Alden Township, Hartland Township, Seneca Township, Coral Township, Dorr Precincts 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, pt of 12 and pt of 13; Greenwood Township, Hebron Township, Richmond Precincts pt of 1, 2, and 3; McHenry Precincts 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, pt of 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, pt of 22, 23, pt of 24, 26, pt of 28, 29, pt of 30, 31, 32, 33 and 35.

64TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 2, 3, 5, pt of 7 and pt of 11; Dorr Precincts 11, pt of 12, pt of 13, and 14; Richmond Precincts pt of 1 and 4; Burton Township; McHenry Precincts 9, 11, pt of 15, pt of 22, pt of 24, 25, 27, pt of 28, pt of 30, and 34; Nunda Precincts pt of 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11, pt of 12, 13, pt of 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, pt of 22, 24, 27, and 29; Algonquin Precincts pt of 2, 7, pt of 10, and 19.

65TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 9, 15, 22, 26, 27, and 29.

66TH REPRESENTATIVE DISTRICT
Grafton Precincts 1, 4, 6, pt of 7, 8, 10, pt of 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 28, 30, and 31; Algonquin Precincts 11, 13, pt of 15, 24, 25, 26, 27, 28, pt of 35, 36, 37, 38, 42, pt of 43, 51, 52, 53, 54, 57, 58, pt of 61, 62, 63, 66, and 68.

State Representative District Map - Click the blue link on the left to view Map!

MCHENRY COUNTY BOARD DISTRICTS
TOTAL REGISTERED VOTERS (as of 5/2017) 221,175
NUMBER OF VOTING PRECINCTS 212

County Board District Map - Click the blue link on left to view Map!

DISTRICT 1 CONSISTS OF:
ALGONQUIN 1, 3, 4, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 22, 23, 30, 31, 32, 33, 34, 40, 41, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 56, 60, 62, 63, 64, 65, and 68; and GRAFTON 14, 17, 18, 28, 30.

DISTRICT 2 CONSISTS OF:
ALGONQUIN 2, 5, 7, 10, 11, 13, 15, 19, 20, 24, 25, 26, 27, 28, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 51, 52, 53, 54, 55, 57, 58, 59, 61 and 66; and GRAFTON 2, 3, 5, 7, 8, 10, 13, and 31.

DISTRICT 3 CONSISTS OF:
ALGONQUIN 21, 29, 49, 50 and 67; and ALL OF NUNDA TWP; and MCHENRY 2, 9, 20, 22, 25, 28 and 30.

DISTRICT 4 CONSISTS OF:
MCHENRY 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 23, 24, 26, 27, 29, 31, 32, 33, 34 and 35; all of RICHMOND TWP. and BURTON TWP.

DISTRICT 5 CONSISTS OF:
ALL OF DORR TWP., GREENWOOD 4; and GRAFTON 1, 6, 9, 11, 12, 16, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, and 29.

DISTRICT 6 CONSISTS OF:
ALL OF RILEY TWP., MARENGO TWP., DUNHAM TWP., CHEMUNG TWP., ALDEN TWP., HARTLAND TWP., SENECA TWP., CORAL TWP., HEBRON TWP., and GREENWOOD 1, 2, 3, 5, 6 and 7; and GRAFTON 4, 15, 26 and 27.

 

COUNTY BOARD MEMBERS

McHenry County Board Chairman TERM EXPIRES
JACK D. FRANKS
2200 N. Seminary Ave., Woodstock, IL 60098
jdfranks@mchenrycountyil.gov
815-334-4224
December 2020
DISTRICT 1 TERM EXPIRES

ROBERT NOWAK
Algonquin, IL  60102

rcnowak@mchenrycountyil.gov
847-977-5516

December 2022

YVONNE M. BARNES
Woodstock, IL 60013

ymbarnes@mchenrycountyil.gov
224-588-1822

December 2020

THOMAS WILBECK
Barrington Hills, IL 60010
twwilbeck@mchenrycountyil.gov

847-888-1822

847-770-3565  

December 2020

MICHAEL VIJUK

Cary, IL 60013
mxvijuk@mchenrycountyil.gov

847-909-0596

 December 2022
DISTRICT 2 TERM EXPIRES

SUZANNE M. NESS
Crystal Lake, IL 60014

smness@mchenrycountyil.gov

217-721-4272

December 2018

JEFFREY T. THORSEN
Crystal Lake, IL 60014

jtthorsen@mchenrycountyil.gov
815-245-9204

December 2020

CAROLYN D. SCHOFIELD
Crystal Lake, IL 60014

cdschofield@mchenrycountyil.gov
815-341-2440

December 2022

JOHN REINERT
Crystal Lake, IL 60014

jjreinert@mchenrycountyil.gov
815-382-0384 or 815-459-5900

December 2020

DISTRICT 3 TERM EXPIRES

JOSEPH GOTTEMOLLER
Crystal Lake, IL 60012

jxgottemoller@mchenrycountyil.gov
815-382-9940  or 815-459-5152

December 2018

LORI R. PARRISH

Crystal Lake IL  60012

lrparrish@mchenrycountyil.gov

815-790-4020

December 2022

CHRIS CHRISTENSEN
 Cary, IL 60013

cschristensen@mchenrycountyil.gov
815-455-6960 or 847-815-8821

December 2020

KELLI A. WEGENER
Crystal Lake, IL 60012

kawegener@mchenrycountyil.gov
847-997-4994

December 2022

DISTRICT 4 TERM EXPIRES

KAY BATES
McHenry, IL 60050

krbates@mchenrycountyil.gov
815-276-5073 or 815-385-4300

December 2020

PAMELA J. ALTHOFF
McHenry, IL 60050

pjalthoff@mchenrycountyil.gov
815-482-4567

December 2022

STEPHEN DOHERTY
 McHenry IL  60050

stdoherty@mchenrycountyil.gov
815-482-0266

December 2020

CHARLES WHEELER

McHenry, IL  60050

cswheeler@mchenrycountyil.gov

815-307-8525

December 2022

DISTRICT 5 TERM EXPIRES

PAULA YENSEN
Lake in the Hills IL  60156

peyensen@mchenrycountyil.gov
815-404-3918

December 2020

JOHN P. JUNG JR.
Woodstock, IL 60098

jpjung@mchenrycountyil.gov
815-338-6201

December 2022

MICHAEL J. SKALA
Huntley, IL 60142

mjskala@mchenrycountyil.gov
847-669-3804 or 815-417-4323

December 2020

CARLOS J. ACOSTA

Woodstock IL  60098

cjacosta@mchenrycountyil.gov

815-451-0581

December 2022

DISTRICT 6 TERM EXPIRES

MICHELE R. AAVANG
Woodstock, IL 60098

mraavange@mchenrycountyil.gov
815-648-4210 or 815-354-4412

December 2022

JIM KEARNS
Huntley, IL 60142

jakearns@mchenrycountyil.gov
847-875-4852

December 2020

MARY T. McCANN
Woodstock, IL 60098

mtmccann@mchenrycountyil.gov
815-568-1061 or 815-245-9282

December 2020

LARRY W. SMITH

Harvard, IL  60033

lwsmith@mchenrycountyil.gov

815-353-8043 

December 2022

 

JUDICIAL

SUPREME COURT OF THE UNITED STATES
1 First Street, N.E., Washington, D.C. 20543
John G Roberts Jr. Chief Justice
Samuel A. Alito, Jr. Associate Judge
Stephen G. Breyer Associate Judge
Ruth Bader Ginsburg Associate Judge
Elena Kagan Associate Judge
Brett M. Kavanaugh Associate Judge
Neil M. Gorsuch Associate Judge
Sonia Sotomayor Associate Judge
Clarence Thomas Associate Judge
 
SUPREME COURT JUSTICES OF ILLINOIS
Supreme Court Building, Springfield, IL 62702
Lloyd A. Karmeier Chief Justice 5th Dist
Rita B. Garman 4th Dist 
Charles E. Freeman 1st Dist
Mary Jane Theis 1st Dist
Anne M. Burke 1st Dist
Robert R. Thomas 2nd Dist
Thomas L. Kilbride 3rd Dist
APPELLATE COURT JUSTICES OF ILLINOIS - SECOND JUDICIAL DISTRICT
APPELLATE COURT BUILDING, Elgin, IL 60120
Joseph E. Birkett  
Michael J. Burke  
Donald C. Hudson  
Susan Fayette Hutchinson  
Ann B. Jorgensen  
Robert D. McLaren  
Mary Seminara-Schostok  
Robert B. Spence  
Kathryn E. Zenoff  
22nd JUDICIAL CIRCUIT & ASSOCIATE JUDGES
David R. Gervais Circuit Judge
Michael J. Chmiel Circuit Judge
Justin M. Hansen Circuit Judge
Michael W. Feetterer Circuit Judge
Robert Wilbrandt Circuit Judge
Sharon L. Prather Circuit Judge
Tiffany Davis Circuit Judge
Michael Coppedge Associate Judge
John D. Berg Associate Judge
Robert J. Zalud Associate Judge
Kevin G. Costello Associate Judge

Mark R. Gerhardt

Associate Judge

Christopher M. Harmon

Associate Judge

Jeffrey L. Hirsch Associate Judge
Suzanne C. Mangiamele Associate Judge
Thomas A. Meyer Associate Judge
Mary H. Nader    Associate Judge
Mark R. Facchini  Associate Judge

SUB CIRCUIT DISTRICTS

SUB CIRCUIT 1:
All of Riley Twp, Marengo Twp, Dunham Twp, Chemung Twp, Alden Twp, Hartland Twp, Seneca Twp, Coral Twp, Dorr Twp, Greenwood Twp, Hebron Twp and Grafton 1, 4, 9, 15, 16, 22, 23, 24, 25, 26, 27 and 29.

SUB CIRCUIT 2:
All of Richmond Twp, Burton Twp, McHenry Twp and Nunda 3, 5, pt. 6, 8, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 24 and 27.

SUB CIRCUIT 3:
Nunda 1, 2, 4, pt 6, 7, 9, 10, 12, 14, 16,, 21, 22, 23, 25, 26, 28 and 29; and Algonquin 1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 29, 31, 32, 33, 34, 35, 40, pt 41, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 55, 56, 59, 60, 64, 65 and 67.

SUB CIRCUIT 4:
Grafton 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13 ,14, 17, 18, 19, 20, 21, 28, 30 and 31; and Algonquin 2, 7, 10, 11, 13, 15, 19, 20, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 36, 37, 38, 39, pt 41, 42, 43, 51, 52, 53, 54, 57, 58, 61, 62, 63, 66 and 68.